„Alkohole z duszą” mają tajemnicę!

 

imag13771

„Alkohole z duszą” mają tajemnicę! Na pierwszy rzut oka „Alkohole z duszą” nie różni się od innych podobnych miejsc. Łatwo jest przegapić go w te ciemne zimowe dni, bo jest ukryte w piwnici przy ulicy Słowackiego. Ale w środku kryje się tajemnica, o której nie wiele osób wie.

Po pierwsze, mają w propozycji różne rodzaje piwa wyprodukowanego w małych browarach. Więc żadne komercyjne mainstreamowe piwo tutaj się nie pojawi, oprócz Perły za 5zł. W Jeżycach mieszka wiele studentów, więc się nic dziwnego. Ale jest coś, co sprawia, że „Alkohole z duszą” jest naprawdę wyjątkowym miejscem, co odróżnia go od innych. Mają specjalną licencję pozwalającą im produkować i sprzedawać nalewki. Ktoś powie: stara polska tradycja, ale to jest jednym z zaledwie 3 lub 4 miejsc w Polsce, które mają takie pozwolenie. ŁAŁ! Zapewne nie jest to rzeczą łatwą do uzyskania, więc wielki szacun dla nich! Spotkaliśmy się z Tomaszem, jednym z właścicieli tego rodzinnego biznesu, aby dowiedzieć się więcej:

Cześć, Tomasz. Miło Cię poznać. Więc jak długo istnieje zakład „Alkohole z dusza”?

Otworzyliśmy go około 5 lat temu. Mój ojciec robi nalewki, a my prowadzimy ten zakład. Zawsze można tu spotkać albo mnie, albo mego brata.

Więc ta licencja jest potrzebna nie tylko po to żeby produkować nalewki, lecz również sprzedawać. Czy jest to niezgodne z prawem, aby w domu sobie na przykład coś takiego zrobić?

Nie, tu się nie zabrania produkować nalewki. Licencja jest potrzebna po to, aby móc je sprzedawać. Zasady i reguły są bardzo surowe, więc nie było łatwo, ale udało nam się to.

Jak długo trwa proces produkowania nalewki?

Używamy tradycyjnych polskich receptur, wszystkie składniki są naturalne. Bez barwników i dodatkowych sztucznych polepszaczy smaku. Wszystkie nasze nalewki są 100% naturalne. Jeśli chodzi o czas produkowania, po zapieczętowaniu musimy czekać 8-12 miesięcy, zanim będziemy mogli zacząć myśleć o butelkowaniu.

Czy da się wyprodukować nalewkę w każdej chwili?

Generalnie zależy to od pory na pewne owoce. Ponieważ termin się liczy, jeżeli chodzi o jakość i smak.

A jak duża jest zawartość alkoholu?

Pomiędzy 18-36%

A jestem ciekawy, jak promujesz swoje nalewki?

Po pierwsze, dobrze sprzedaje się piwo, jesteśmy dobrze zaopatrzeni w piwa z mniejszych browarów. Chcemy skupić się raczej na jakości, więc piwo może kosztować trochę więcej, ale uwierz mi, że jakość jest znacznie lepsza od mainstreamowych piw. Małe browary mają również ten sam cel, jakość, a nie ilość. Więc kiedy nowi klienci przychodzą do nas na piwo, również zachęcamy ich do spróbowania naszych nalewek. Mamy także naszych stałych bywalców, którzy wiedzą, że mamy coś takiego i pytają o to, kiedy przychodzą.

A za ile jest kieliszek?

5zł

Więc możemy powiedzieć, że jest to na czasie?

Nie tak popularne jak na przykład wino, ale ludzie, którzy lubią nowe smaki i nowe doświadczenia z alkoholem są jak najbardziej otwarci.

To super, że proponujecie ludziom inną opcję, możliwość wypróbować różne smaki alkoholu. Czy jest to bardziej popularne wśród chłopców czy dziewcząt?

Właściwie dziewczęta wydają się być bardziej do tego chętne. Wydają się być bardziej otwarte na spróbowanie czegoś nowego.

To ile różnych piw Pan ma i ile to kosztuje?

Około 50 piw od 5 do14zł. Wiesz, że około 3 lat temu było około 50 polskich browarów. Obecnie istnieje ponad 300, więc rynek piw nabiera obrotów.

Czy możemy kiedyś przyjść i nagrać, jak Pan robi nalewki?

Pewnie. Zapraszam!

Reklamy