MODRA KUCHNIA – JEDNA Z NAJLEPSZYCH RESTAURACJI W POZNANIU?

z

W Poznaniu wszyscy mówią o Modrej Kuchni. Modra Kuchnia to, Modra Kuchnia tamto. Miejsce istnieje od niedawna, a do tego jest maleńkie. Ale rozmiar nie ma znaczenia, prawda? 🙂 Podjąłem wyzwanie i postanowiłem sprawdzić, co takiego niezwykłego jest w Modrej Kuchni…

zzzzz

Nie poszedłem tam supergłodny, bo jedzenie ZAWSZE smakuje lepiej, kiedy jestem głodny. Nie chciałem się oszukać. Złapałem nawet po drodze wodę w Żabce, żeby przepłukać usta i pobudzić kubki smakowe. Były zwarte i gotowe!

Już przy wejściu do Modrej Kuchni przywitały mnie piękne zapachy. To dzięki temu, że mają otwartą kuchnię. Na barze leżała taca ze świeżo upieczoną focaccią. Wchodzisz i wiesz, że wszystko jest świeże. Mądrze pomyślane! 🙂

zzzzzzz

Usiadłem i zacząłem przeglądać menu. Lecimy pierwszą klasą czy ekonomiczną? Nie mogłem się zdecydować. No dobra, miałem sprawdzić, czemu to miejsce jest takie niezwykłe, zdecydowałem się na pierwszą klasę. Wziąłem najdroższe danie, a co. Takie „pièce de résistance”, jak to mówią we Francji. Najdroższa była GĘŚ SIEKANA W SOSIE POMARAŃCZOWYM PODANA Z KONFITOWANYM ZIEMNIAKIEM, MODRĄ KAPUSTĄ I PISTACJAMI. Nigdy wcześniej nie jadłem gęsi, ale kiedyś musiał być ten pierwszy raz. Najdroższe danie kosztowało 40 zł, więc umówmy się, nie było najgorzej. Kilka dni wcześniej jadłem steka za 150 zł w Piano Barze, więc w zasadzie ta gęś była supertania…

zzzz

Chwilę po tym jak usiadłem, na moim stole pojawiła się focaccia, a w raz z nią mała miseczka z oliwą. Ale nie była to oliwa z oliwek. Oliwa jest już passé. Teraz podaje się olej rzepakowy tłoczony na zimno. Jest w smaku trochę maślany, trochę orzechowy. Do tego jest dużo zdrowszy od oliwy z oliwek! Olej rzepakowy ma dwa razy mniej niezdrowych tłuszczów nasyconych, zawiera najwięcej kwasów omega-3 spośród olejów roślinnych, kwas omega-6 oraz witaminę E. Lubię to!

zzzzzzzz

Potem wjechała gęś. Szczerze mówiąc spodziewałem się kaczkopodobnego tworu na talerzu, a dostałem twór burgeropodobny! Szef kuchni powiedział mi, że wygląda to tak: mięso najpierw jest siekane, doprawiane, potem lepią z niego burgera, a na koniec obwiązują kawałkiem kaczej skóry, żeby zachować kształt. Dużo zachodu, jak na przyrządzenie burgera! Ale muszę przyznać, że było to bardzo ciekawe.
Pod kaczką schowana była kapusta kiszona z jabłkiem, a wokół płynął sos pomarańczowy, niczym fosa chroniąca średniowieczny zamek. Niewielu udało się do niego dotrzeć. Ja byłem jednym z nich. Moje kubki smakowe nie mogły się doczekać pierwszego kęsa. To był mój pierwszy raz. Może mi nie zasmakuje… Miałem cichą nadzieję, że będzie inaczej.

zzz

Wkręciłem się już po pierwszym gryzie. Polecam to danie wszystkim, którzy stracili już stałe zęby. Nie używałem ich w ogóle, dosłownie rozpuściło mi się w buzi. Gęś była drobno pokrojona, ale też bardzo świeża, przez duże Ś. Nie to żebym był ekspertem, ale według mnie ta gęś zamrażarki nie widziała. Nie była za mocno doprawiona, wystarczająco aromatyczny był pomarańczowy sos. Gordon Ramsey byłby dumny!
Nie żałowałem tych 40 złotych, mimo że porcja nie była ogromna. Właściwie nawet nie powinna być duża. Ta gęś miała uwodzić, a nie wypchać mnie jak świnię.

zz

Podobały mi się też kawałki skórki pomarańczy, które dekorowały danie. Przypominały mi ognisty płomień, który w prawej ręce dzierży statua wolności. Właśnie taki się czułem. Wolny. Zrelaksowany. Skupiony tylko na tym, co leży przede mną. Okej, wiem, że odleciałem wyobraźnią trochę za daleko, ale to było naprawdę BARDZO dobre! Jeśli mi nie wierzycie, sprawdźcie sami. Ale radzę się pospieszyć, bo gęsi odlatują z Modrej Kuchni pod koniec roku.

Musiałem znaleźć jeden minus. Jedyną rzeczą, do której mógłbym się tutaj doczepić, był lekko suchy pieczony ziemniak. Ale to jest na prawdę mały minus…

Wyzwanie zakończyło się sukcesem. Mała restauracja, niewielkie porcje. Niesamowita atmosfera, jeszcze lepsze jedzenie. Ktoś, kto powiedział, że rozmiar nie ma znaczenia miał racje. Prawda, dziewczyny?


Polub nasz fanpage na Facebooku i przeczytaj więcej szczerych wywiadów.

Lubisz być na bieżąco ze wszystkim co dzieje się w Poznaniu? Zdobądź dostęp do newsów, kuponów rabatowych i innych atrakcji ściągając naszą aplikację mobilną Androida https://play.google.com/store/apps/details?id=hr.apps.n206901062

Reklamy